راه کارهای IOT

اینترنت اشیا (IoT) یک مبحث جدید با رشد بسیار فزاینده  در استفاده از آن در محل های کار و حتی در خانه ها می باشد . اینترنت اشیا یک تفکریست که دارای قابلیت بالقوه برای تاثیر گذاری بر زندگی و کار  ما می باشد . اینترنت اشیا مبحث بسیار پیچیده ای است اما در اینجا ما فقط به مسائل ابتدائی آن می پردازیم . صحبت های و بحث های بسیار زیادی در این خصوص در محافل علمی و حتی سیاسی روزانه مطرح می گردد ، اما بسیاری از افراد هنوز به درک درستی از مفهوم اینترنت اشیا (IoT  ) نرسیده اند .

پهنای باند اینترنت به طور گسترده ای در دسترس است، هزینه اتصال به اینترنت کاهش یافته است ، بیشتر دستگاهها با قابلیت های Wi-Fi و سنسورهای هوشمند ساخته می شوند ، هزینه های تکنولوژی پایین آمده است و استفاده از گوشی های هوشمند به سرعت در حال افزایش است. همه این موارد ایجاد یک “طوفان کامل” برای IoT است .

به عبارت ساده مفهوم اینترنت اشیا (IoT) روشن و خاموش کردن و کنترل دستگاهها از طریق اینترنت می باشد .

دستگاهها شامل همه چیز از تلفن های موبایل، قهوه سازها ، ماشین لباسشویی، هدفون، لامپ و تقریبا هر چیز دیگری که فکر کنید. اینترنت اشیا در مورد اجزای ماشین آلات، به عنوان مثال در  موتور جت یک هواپیما یا مته یک ماشین حفاری چاه نفت کاربرد دارد.

بر اساس گفته شرکت تحلیل گر Gartner در سال 2020 بیش از 26 میلیارد دستگاه از طریق اینترنت اشیا (IoT) کنترل خواهند شد ( برخی حتی این تعداد را تا 100 میلیاد دستگاه تخمین می زنند ) . اینترنت اشیا (IoT) یک شبکه بسیار بزرگ از “اشیاء” که متصل به هم هستند می باشد (که شامل افراد نیز می شود). رابطه ها بصورت فرد – فرد ، فرد – اشیا و اشیاء – اشیاء خواهد بود.