تعریف

به نمایشگرهای دیجیتالی که برای نمایش پیام های تصویری ، متنی و گرافیکی استفاده می شود  و بصورت یکپارچه از راه دور مدیریت و کنترل می شوند را دیجیتال ساینیج (Digital signage ) می گویند . این اطلاعات معمولا برای اطلاع رسانی ، تبلیغات ، سرگرمی و تجارت به مخاطبین خاص استفاده می گردد .

برای نمایش محتوا در دیجیتال ساینیج از LCD ، LED و ویدئو پرژکتور ها به عنوان نمایشگر استفاده می گردد . این محتوا می تواند به شکل های تصاویر دیجیتال ، ویدئو ، بریده جراید ، صفحات وب ، اطلاعات آب و هوا ، متن و حتی منو یک رستوران باشد .

مکان های نصب 

مکان های مختلفی را میتوان برای دیجیتال ساینیج جهت نصب استفاده نمود . مکان هایی همچون فضاهای عمومی ، ایستگاه های اتوبوس – تاکسی – مترو و راه آهن ، فرودگاه ها ، ورزشگاه ها ، مراکز تجاری ، هتل ها ، رستوران ها ، سازمان ها و شرکت ها . همچنین دیجیتال ساینیج جایگاه مناسبی در عصر دیجیتال امروزی برای تبلیغات در فضاهای باز و با استفاده از نمایشگر های صنعتی همراه با بازگشت سرمایه فوق العاده دارد .

کاربرد

برای استفاده از دیجیتال ساینیج می توان کاربرد های مختلفی را در یک کسب و کار برای رسیدن به اهداف سازمانی تعریف نمود . با توجه به اینکه فهرست خاصی از نقش دیجیتال ساینیج در کسب و کار ها نمی شود تعریف نمود در زیر برخی از کاربرد های رایج را آورده ایم :

  1. اطلاعات عمومی :

اخبار، آب و هوا، ترافیک ، نقشه راهنمای ساختمان، خروجی های اضطراری و اطلاعات سفر .

  1. اطلاعات داخلی :

مثل پیام های شرکتی مانند تبریک و تسلیت ، عزل و نصب ، بخشنامه و دستورالعمل ها ،موارد بهداشتی و ایمنی، اخبار و … .

  1. اطلاعات محصول :

قیمت ، عکس، اجزا تشکیل دهنده، تجهیزات جانبی ، برنامه های جانبی محصول ، نمایش مراحل ساخت و سایر اطلاعات مربوط به محصول

  1. اطلاعات توضیحی :

برای توضیح در گالری ها ، موزه ها ، پارک ها ، باغ وحش ها ، نمایشگاه ها و مکان های گردشگری و توریستی

  1. تبلیغات :

تبلیغ محصولات و خدمات برای عابرینی که در آن محل هستند و برای پیدا کردن آدرس به تابلو ها و نمایشگر ها مراجعه می کنند .

  1. برند سازی :

دیجیتال ساینیج برای توسعه و شناساندن برند در فروشگاه ها استفاده می شود .

  1. آدرس دهی مشتریان :

با نصب در مکان های مختلف برای آگاه کردن و آدرس دهی به مشتریان جهت دسترسی سریع به محصولات و یا خدمات و حتی اعلام زمان کاری فروشگاه

  1. معرفی برند:

معرفی برند و محصولات با توجه به مکان قرارگرفتن مشتری و ارائه قیمت و اطلاعات محصول

  1. بالابردن اطلاعات مشتریان :

ارائه اطلاعات در جهت کاهش زمان انتظار برای ارئه خدمات به مشتریان به طور مثال نمایش منو رستوران در اتاق انتظار ، نمایش دستورالعمل های بانکی در بانک ها ، اطلاعات بهداشتی در فروشگاه های مواد غذایی و …

  1. رزرواسیون :

مشاهده زمان های آزاد سالن و رزرو آن از طریق صفحه نمایش های کوچک و تعاملی که بروی دیوارها یا میزهای کارکنان نصب می گردد تا در کمترین زمان ممکن نسبت به رزرو اقدام نمایند .